post

شیمی انسان_سگ

شیمی انسان_سگ:

هر انسانی که زندگی خودرا با سگ ها شریک شده است درباره منحصر به فرد بودن این رابطه که بر وفاداری و دوستی بی قید وشرط استوار شده است معتقد است.

با این حال همانند ارتباط انسان و گربه،ارتباط شگفت انگیز  بین سگ وصاحبش هم میتواند توضیح علمی داشته باشد.

بر اساس مطالعات اخیر توسط محققان AZABU UNIVERCITY در ژاپن ارتباط چشمی بین چهارپا وصاحبش برای بالا بردن سطح هورمون خاصی در بدن هردو ان ها کافی است؛همان هورمونی که مسوولیت تحریک پیوند عاطفی بین والدین وفرزندان را بر عهده دارد.

اکسی توسین هورمون پیوند گونه ها:

حرکات عاطفی ونگاه های معنادار دو نمونه از رفتارهایی است که توسط هورمون اکسی توسین در انسان ها تنظیم می شود،همان هورمونی که به هورمون عاطفه معروف است.

اکسی توسین با تقویت ارتباطات اجتماعی میان انسان وماورای ان ارتباط دارد.

این هورمون ،با تولیدبی درنگ احساس رضایت شخصی و بویژه  برای تحریک پیوند عاطفی بین والدین و فرزندان شناخته شده است همان حسی که تداوم گونه ها را تضمین میکند.

جهت دانستن این موضوع حیاتی محققان یک تیم ژاپنی به رهبری MIHO NAGASAVA شروع به کار کردند تا ارتباط بین سگ ها و انسان ها را برای درک چگونگی تاثیر اکسی توسین بر روی پیوند بین دسته های خاص را کاوش کنند .

ازمایش:نگاه_کلمات وتماس فیزیکی:

مطالعات با جمع اوری نمونه ادرار ۲۱ جفت سگ و صاحبان ان ها شروع شد و نمونه ها قبل و بعد از تعاملات ارتباطی چشمی طولانی وعمیق سپس نوازش کردن وسپس در اغوش گرفتن به وجود امده بود بررسی شد.

دانشمندان دریافتند پس از هر تعاملی سطح اکسی توسین در سگ و صاحب ان افزایش میابد.

با این حال تعاملات مبنی بر ارتباط چشمی بین هر جفت باعث افزایش قابل توجه هورمون شد.

در مرحله دوم ازمایش دانشمندان اکسی توسین را به به برخی سگ ها به صورت اسپری بینی وبه بقیه به صورت غیر مستقیم تزریق کردند،سپس سگ ها را داخل یک اتاق که دو غریبه وصاحبان سگ ها حضور داشتند قرار دادند،وبه همه افراد دستور داده شده بود که هیچ ارتباط تماسی با سگ ها نداشته باشند و فقط ارتباط چشمی داشته باشند.

در این زمان سگ های ماده که به انها اکسی توسین به شکل اسپری بینی تزریق شده بود طولانی تر وپرمعناتر از سگ های نر به صاحبانشان خیره شده بودند که همین امر موجب بالا رفتن سطح اکسی توسین در صاحبانشان شده بود.

در مقایسه سگ های نری که به انها اکسی توسین به شکل اسپری بینی تزریق شده بود تمرکز بیشتری روی صاحبانشان وغریبه هاداشتند.

دانشمندان بر این باورند که این تفاوت عملکرد بین سگ های نر وماده احتمالا ناشی از این است که اکسی توسین بخش مهمی از پیوند مادر و توله ها را تشکیل میدهد.بنابراین این نتایج تایید استعداد طبیعی ماده ها برای حفاظت و مراقبت از توله هایشان است.

وقتی پارت اول این ازمایش بر روی گرگ هایی که توسط انسان پرورش یافته بودند تکرار شد دانشمندان اثری از افزایش اکسی توسین در ادرار سگ یا گرگ در اثر تعاملات با صاحب گرگ ها پیدا نکردند.

با توجه به این یافته ها توضیح تکاملی به کمک ما می اید:به نظر میرسد که همزیستی طولانی بین سگ و انسان ،سگ را به تکامل می رساند تا بتواند از هورمون اکسی توسین انسان استفاده کند تا خطوط بین رابطه حیوان وصاحب را به تقلید از رابطه بین والدین و فرزندان محو کند؛این تحقیقات اشاره میکند به اینکه انسان ها ممکن است تحت تاثیر سگهای همراهشان قرار بگیرند و همان حسی که نسبت به خانواده و فرزندان خود دارند را در مورد سگ هایشان داشته باشند