post

نمونه هایی از کمک سگها به معلولین و بیماران

 

1)سگ های راهنما برای نابینایان:

به این سگ ها اصطلاحا  سگ های بینا گفته می شود که آموزش می بینند تا صاحبانشان را به راحتی در موانع هدایت کنند. آنها همچنین “سرپیچی هوشمندانه ای” را یاد می گیرند، به این معنی که بفهمند دستورالعمل های نامن را نادیده بگیرند(مثلا : هدایت صاحبشان به وسط یک خیابان شلوغ)

سگ های راهنما زمانیکه در یک مکان عمومی مثل  فروشگاه و رستوران هستند باید رفتارهای درست و مناسبی داشته باشند. آنها همچنین باید تمرکز کنند و از حواس پرتی خودداری کنند. مهمتر از همه،سگهای راهنما باید تمایل و اشتیاق به کار کردن را در رفتار خود نشان دهند .

سگ همراه

 

2)سگ های شنوا برای افراد ناشنوا:

در خانه،سگ های شنوا اموزش می بینند تا به صاحبانشان درباره سروصداهای خانگی که برای امنیت و استقلال انها مورد نیاز است،هشدار دهند. آنها تماس فیزیکی با صاحبانشان دارند و انها را به منبع صدا هدایت می کنند. در خارج از محل های عمومی ،سگ های شنوا صاحبانشان را با اگاهی بیشتری از محیطشان آماده می کنند.افراد ناشنوا یاد می گیرند که به واکنش های سگ خود توجه داشته باشند و اشاره ها را از او دریافت کنند. اگر سگ به طور ناگهانی بایستد ویا به چیزی نگاه کند،صاحبش از او خواسته که این کار را انجام دهد.

3)سگ های همراه معلولین:

این نوع سگ ها،کارها و وظایف مختلفی را برای صاحبانشان انجام می دهند. به عنوان مثال،فشار دادن دکمه برای بازکردن درب های اتوماتیک،جمع آوری اقلام دورریختنی و اوردن اشیایی که دور از دسترس هستند. سگ ها در کنار صاحبانشان که از صندلی چرخدار استفاده می کنند،قرار می گیرند تا در صورت لزوم بتوانند صندلیشان را به سمت بالای پله ها هل بدهند. سگ های همراه معلولین همچنین به عنوان یک محرک برای افرادی که مشکلات تعادلی دارند،عمل می کنند و در خانه های مجهز می توانند درب ها را باز و بسته کنند،چراغ ها را روشن و خاموش کنند .

4)سگهای درمانگر:

این نوع سگ ها آرام و مهربان هستند که می توانند کارهای زیادی را انجام دهند. بسته به وظایف روزانه،ممکن است ارام و بی صدا بنشینند یا دراز بکشند در حین اینکه در حال نوازش و گوش دادن به داستانی از پرستار خانه هستند. روز دیگر، انها ممکن است به مدرسه بروند تا به کودکان درباره رفتارهای انسانی با حیوانات و نشستن در کنار انها کمک کنند تا انها مهارت های خواندن خود را بهبود ببخشند. سگ های درمانگردر کنار  کودکان معلول یا اوتیسم در محیط بیمارستان هستند، از جمله اتاق اورژانس که سطح استرس بالاست. آنها همچنین به منظور کمک، به کتابخانه ها، بهیاری ها، انجمن های پرستاری،امکانات بهداشتی و درمانی، مراکز مددکاری و مراکز توانبخشی بُرده می شوند.

 

5)سگ های تشخیص دیابت:

این نوع سگ ها در درجه اول با افراد مبتلا به دیابت نوع 1 کار می کنند که به طور معمول” عدم اطلاع از هیپوگلیسمی” را تجربه می کنند؛شرایطی است که انها احساس نمی کنند قندخونشان به سرعت در حال کاهش است و علائمی مانند گرفتگی معده،حالت تهوع،سرگیجه و حتی تشنجی که دارند، خطرناک است. این سگ ها یاد می گیرند که نشانه هایی از کاهش قندخون را تشخیص دهند به موقع به صاحبانشان برای اجتناب از یک اورژانس پزشکی هشدار دهند. این سگ های آموزش دیده ی ویژه ،اغلب قادربه کمک کردن به افراد مبتلا به دیابت نوع 1 هستند تا افراد مبتلا بتوانند زندگی عادی و فعال خود را داشته باشند.

6)سگ های پیش بینی کننده تشنج:

این نوع سگها صاحبان خود را؛ از تشنج ، یا ساعاتی قبل از وقوع تشنج، آگاه می کنند. مهمترین ویژگی این نوع سگ ها مردم گرا بودن آنهاست و به شدت به احساسات واکنش نشان می دهند. انها باید قادر به درک و پاسخ به رفتار صاحبانشان باشند.

سگ های تشخیص دیابت

7)سگ های کمک کننده به سلامت روانی:

این نوع سگها به سلامت روانی افراد مبتلا به اختلالات استرسی، اضطراب حاد، اختلال ترس،افراد منزوی، اختلالات وسواسی، اضطرابات عمومی، اختلالات خلقی، سندرم اضطراری و اختلالات طیف اوتیسم کمک می کنند. این نوع سگ ها به صاحبانشان هم در خانه و هم در مکان های عمومی کمک می کنند. انها می توانند به انسان ها جهت یادآوری برای مصرف دارو، بیدار کردن به موقع برای رفتن به مدرسه یا محل کار و مقابله با اضطراب کمک کنند.

انها یک مرز فیزیکی سپری در میان جمعیت برای صاحبانشان ایجاد می کنند.

8) سگ های مربوط به خدمات نظامی(خدمت سربازی):

این نوع سگها تحت آموزش های گسترده ای برای کار با سربازان نظامی مبتلا  به اختلالات روحی-روانی پس از سانحه، از دست دادن تحرک و یا از دست دادن اندام قرار می گیرند.

این نوع سگ ها برای انجام فعالیت های مفیدی از جمله کمک به بیماران مبتلا به اختلالات روحی و روانی با هدف ارتقاء خودکفایی معلولین آموزش می بینند.

 

منبع :

https://healthypets.mercola.com/sites/healthypets/archive/2014/10/10/8-ways-dogs-help-people.aspx