آیا میدانید ؟!!

آیا میدانید ؟!!

در اینجا اطلاعات بسیار جالبی را از حیوانات از جمله سگ ها برای شما گردآوری کرده ایم !

امام علی(ع) فرمود: از خدا بترسید در مورد بردگان، کنیزان و اموال بی‌زبانتان سوال کردند:‌ اموال بی‌زبان چیست؟ ایشان فرمود: گوسفند، کبوتر، گربه و مانند این‌ها.

پیامبر (ص) فرمود: بودن گوسفند در خانه باعث می‌شود که هفتاد در فقر از بین برود.

همچنین پیامبر (ع) فرمود: بودن گوسفند در خانه باعث برکت می‌شود و همچنین بودن گربه هم در خانه باعث برکت می‌شود. یک گوسفند، یک برکت دارد و دو گوسفند دو برکت دارد و سه گوسفند برکات زیادی دارد.

معاویه بن عمار از امام صادق (علیه السلام) نقل می کند که آن حضرت در مورد گربه فرمود: “آن از اهل خانه تان محسوب می شود و از نیم خورده اش می شود وضو گرفت”.

 

به این موارد دقت کنید !

الف) محققان، چندین نتیجه گیری کلی درمورد شخصیت حیوانات خانگی و صاحبانشان را تصویب کرده اند:

صاحبان ماهی، شادترین افراد هستند.

صاحبان سگ، سرخوش ترین افراد برای معاشرت هستند.

صاحبان گربه، قابل اطمینان ترین و حساس ترین افراد هستند.

صاحبان خزندگان نیز، مستقل ترین افراد هستند.

ب . بله، تفاوت هایی بین دوست داران سگ و گربه وجود دارد:

بطور کلی، دوست داران سگ ۱۵% برون گراتر، ۱۳% دلپذیرتر و ۱۱% وظیفه شناس تر از دوست داران گربه هستند.

دوست داران گربه ۱۲% عصبی تر و ۱۱% صریح تر از دوست داران سگ هستند.

ج- بر اساس تحقیقی از ریچارد وایزمن، افراد معمولاً شخصیت حیوان خانگی شان را بازتابی از شخصیت خود می دانند.

بنابراین، اکثر مواقع، راهی سریع جهت پی بردن به شخصیت افراد این است که از آن ها بخواهید، خلق و خوی حیوانشان را توصیف کنند.

د. شما می توانید فردی آزادی خواه را از فردی محافظه کار، بر اساس گونه سگی که دارند، تشخیص دهید.

ما دریافتیم که اشخاص بدنبال سگ هایی هستند که با ارزش های اخلاقی شان، سازگار باشند. آزادی خواه ها، خواهان سگ های آرام هستند (برای مثال سگ هایی که با بنیان مراقبت سازگارند) و صاحبشان را به درستی درک می کنند. اما از طرف دیگر، اشخاص محافظه کار سگ های وفادار (وفاداری) و مطیع (تسلط) می خواهند.

ه. شخصی که سگ پیت بول دارد، ممکن است به ترسناکی سگش باشد:

مطالعه ای که در مدرسه روانشناسی دانشگاه لستر انجام شد، نشان داد که افراد جوانی که ناسازگارند، احتمال بیشتری دارد که سگ های پرخاشگر را ترجیح دهند که این خود تاییدی است بر این گفته که سگ ها با شخصیت صاحبانشان تطابق دارند.

ح. صاحبان سگ، سلامت ترند.

صاحبان سگ، فشار روزمره را بهتر تحمل می کنند، نسبت به زندگی آرامش بیشتری دارند، از عزت نفس بالاتری برخوردارند و احتمال اینکه دچار افسردگی شوند، کمتر است.

حتی لازم نیست شما صاحب سگی باشید تا اضطرابتان را کاهش دهد: تماشای ویدئویی از حیوانی دوست داشتنی می تواند ضربان قلب و فشار خون را در کمتر از یک دقیقه کاهش دهد.

ک. محققان شخصیت انسانی که مدفوع سگش را تمیز نمی کند را شناسایی کردند:

مردان (۳۵.۵ %) (آنهایی که درآمد پایین تری دارند ( ۱۸.۲%) و افرادی که قلاده سگ ها را باز می کنند (۲۶.۲%))، نسبت به خانم ها (۵۸.۲ %) (آنهایی که درآمد بالاتر دارند و آن هایی که به سگشان قلاده می بندند (۷۲.۶%))، کمتر مدفوع سگ شان را تمیز می کنند.

ل. چند مطلب جالب دیگر درمورد حیوانات خانگی:

شاید گربه تان، شما را با قدرت کنترل ذهن، تحت تسلط خود درآورد.

افراد غذای سالم تری برای سگ هایشان تهیه می کنند تا برای خودشان.

 

احساس سگ ها درباره انسان

غم و غصه

وقتی شما غمگین هستید. سگ شما فورا آن را احساس می کند. طبق مطالعه ای که در سال ۲۰۱۶ در مجله انجمن سلطنتی زیست شناسی منتشر شد؛ سگ ها با تجزیه و تحلیل اطلاعاتی که از طریق بینایی و شنوایی به دست می آورند و تغییرات آن با حالت معمول، متوجه وضعیت حسی شما می شوند.

جالب است بدانید سگ ها می توانند این وضعیت را حتی اگر شما بخواهید آن را از اعضای خانواده یا او مخفی کنید؛ احساس کنند.

سگ ها احساس غم و اندوه شما را درک می کنند
سگ ها احساس غم و اندوه شما را درک می کنند

حتی ممکن است غمگین بودن شما روی سگ تان نیز موثر باشد. به طوری که از غم شما غمگین می شود. حتی ممکن است با اسباب بازی های خود بازی نکند. و از غذا خورد اجتناب کند.

یکی از عکس العمل های دیگر سگ در این شرایط غم انگیز، سکوت و خیره شدن از گوشه اتاق به صاحبش است. حتی ممکن است پیش پای شما دراز کشیده و به سر خود را به آرامی در دامان شما بگذارد. و اگر شما گریه کنید از دور اشک های شما را با زبانش می لیسد.

یک مطالعه که در سال ۲۰۱۲ در مجله حیوانات منتشر شده بیان می کند که پاسخ دیگر سگ به گریه و آه و ناله صاحبش، رفتار مطیع است.

سرطان و بیماری های دیگر

سگ ها می توانند انواع بیماری ها را در صاحبشان حس کنند. آن ها با بیش از ۲۲۰ میلیون گیرنده بویایی توانایی عجیب در حس کردن چنین موارد بسیار ژرفی دارند.

همچنین سگ ها در تشخیص ابتلا به سرطان معروف هستند. آن ها می توانند انواع سرطان از جمله سرطان پوست، سرطان پستان و سرطان مثانه را بو کشدیه و تشخیص دهند.

سک سرطان و بیماری های دیگر را در انسان تشخیص می دهند
سک سرطان و بیماری های دیگر را در انسان تشخیص می دهند

مطالعه ای در سال ۲۰۱۶ در مجله درمان های یکپارچه سرطان منتشر شد؛ که ابراز می دارد سگ آموزش دیده قادر به تشخیص سرطان پستان با ۸۸ درصد دقت و سرطان ریه با ۹۹ درصد دقت از طریق کمک گرفتن از نمونه های تنفسی است.

همچنین مطالعه دیگری در سال ۲۰۱۰ که در ژورنال شاخص های زیستی سرطان منتشر شده است. نشان می دهد که توانایی قوی بویایی سگ ها به آن ها کمک می کند تا ترکیبات آلی فرار (VOCs) را که نشانه سرطان مثانه هستند؛ تشخیص دهد.

در سال ۲۰۱۴ انجمن اورولوژی امریکا اعلام کرد گروهی از محققان ایتالیایی کشف کرده اند که سگ های بسیار آموزش دیده می توانند از طریق ترکیبات آلی فرار موجود در ادرار، سرطان پروستات را تشخیص دهند. در این مورد مطالعه دقت تشخیص ۹۸ درصد بود.

سگ ها همچنین می توانند فلج خواب که نوعی اختلال مغزی در چرخه خواب و بیداری است؛ تشخیص دهند. مطالعه ای که در سال ۲۰۱۳ در مجله Semergen منتشر شده. نشان می دهد که دو سگ آموزش دیده قادر به تشخیص ۱۱ مورد از ۱۲ بیمار مبتلا به حمله خواب با استفاده از نمونه عرق آن ها، هستند.

بارداری

سگ ها باردار بودن شما را تشخیص می دهند. دوست پشمالو شما بارداری شما را تشخیص می دهد. زنان بارداری که سگ دارند؛ قطعا متوجه تغییر رفتار او در دوران بارداری شان شده اند.

برخی از زنان گزارش می دهند که در دوران باردار سگ شان از آن ها بیشتر محافظت می کرده و با او مهربان تر بوده است. همچنین در مواردی گزارش شده که سگ صاحب باردارش را در طول دوران بارداری همیشه اسکورت می کرده است.

سگ شما در دوران بارداری با مالاندن پوزه اش به شکمتان و خرخر کردن، می خواهد توجه و محبتش را به شما و فرزندتان ارائه کند.

سگ ها باردار بودن انسان را تشخیص می دهند

این تغییرات رفتار ناگهانی در سگ ناشی زا تشخیص او در تغییرات فیزیکی و رفتاری صاحبش و تغیر احتمالی در فضای خانه است.

تغییرات بارداری در شما ممکن است حیوان خانگی تان را ترسو و نگران کند.او ممکن است حس نادده گرفته شدن داشته باشد. از این رو بهتر است زمانی را رد طول روز به نوازش و ایجاد دوستی بیشتر با او بگذرانید. این کار باعث می شود او به تغییرات آینده در خانه و اضافه شدن عضو جدید واکنش مثبت نشان دهد.

همچنین داشتن سگ در طول بارداری فایده هایی نیز برای زنان دارد. از جمله اینکه مطالعه ای در سال ۲۰۱۲ که در مجله پلوس وان منتشر شد. نشان داد که زنانی که همراه سگ خود به پیاده روی می رفتند؛ تحرک بیشتری نسبت به زنان بدون سگ داشته اند.

زلزله یا زمین لرزه

اعتقاد بر این است که سگ ها می توانند قبل از وقوع زلزله وقوع آن را تشخیص دهند. این موضوع یک مورد فراطبیعی نیست. و دلیل آن حس شنوایی قوی سگ است. سگ ها می توانند صداهای تغییرات موجود در پوسته زمین را بشنوند و از طریق آن ها وقوع حوادث طبیعی از جمله زلزله را لحظاتی قبل از وقوع، پیش بینی کنند.

تشخیص زلزله توسط سگ ها
سگ ها قبل از وقوع زلزله شروع به زوزه کشدن می کنند. قدم می زنند و دور خود می چرخند. حتی ممکن است ترجیح دهند به صاحب خود نزدیک شده و در کنار او بمانند.

اگر شما در یک منطقه زلزله خیز هستید و سگ شما این علائم را نشان می دهد. می توانید آن ها را نادیده نگیرید. چرا که ممکن است حادثه ای طبیعی در راه باشد.

طوفان

چهارپایان معمولا قبل از رسیدن طوفان به منطقه شما آن را احساس می کنند. اگر سگ شما شروع به قدم زدن، نفس نفس زدن بیهوده و حرکات آشتفه (مشابه زمان ایجاد طوفان) می کند؛ در حالی که هوای بیرون ظاهرا خوب است. منتظر رسیدن طوفان به منطقه خود باشید.

سگ ها وقوع طوفان را تشخیص می دهند
سگ ها وقوع طوفان را تشخیص می دهند

سگ می تواند افت ناگهانی فشار هوا و تغییر در میان الکتریکی استاتیک را که باعث تغییرات آب و هوایی می شود؛ تشخیص دهد.

حس بویایی سگ بیش از ۱۰۰ برابر قوی تر از انسان است. از این رو می تواند تغییرات الکتریکی و غلظت شیمیایی موجود در هوا را تشخیص دهد.

همچنین حس شنوایی سگ قوی تر از انسان است و می تواند غرش طوفان را در مناطق اطراف تشخیص دهد.

در نهایت این ویژگی ها باعث می شود که سگ ها پیش از شما طوفان را تشخیص دهند.

قند خون پایین

افراد مبتلا به دیابت دارای بوی خاصی هستند. که البته این بو را فقط سگ ها احساس می کنند. در نتیجه سگ شما می تواند تغییرات میزان قند خون را در شما به خوبی حس کند. در حقیقت سگ شما قبل از اینکه خودتان حس کنید و یا آزمایش خون دهید. می تواند به شما درباره تغییر سطح قند خون تان هشدار دهد.

سگ ها تغییرات در سطح قند خون را تشخیص می دهند
سگ ها تغییرات در سطح قند خون را تشخیص می دهند

قند خون پایین موجب تغییر در ترکیبات آلی فرار در بدن انسان می شود؛ که سگ ها می توانند آن را استشمام کنند. این موضوع برای کسانی که دچار بیماری دیابت هستند اتفاق می افتد. طی مطالعه ای که در سال ۲۰۱۶ در مجله رماقبت های دیابت منتشر شد. نشان داده شد که سگ در تشخیص ایزوپرون (یک ماده طبیعی شیمیایی رایج در تنفس انسان که میزان قند خون را تخمین میزند) برای سگ از طریق بویایی نشانه ای از کاهش یا افزایش میزان قند خون است.

در این حالت سگ ها با ناله و یا لیست زدن دست صاحب خود ابراز اطلاع می کنند. بعضی از سگ های آموزش دیده در این مورد نیز، برای کمک به افراد وابسته به انسولین، وجود دارند. به این سگ ها سگ هشدار دهنده دیابت می گویند. طی طمالعه ای در سال ۲۰۱۳ در مجله پلوس وان، نشان داده شد که حضور این سگ ها در کنار بیماران دیابتی کمک فزاینده ای در حفظ سلامتی آن ها و ایمنی آن ها در برابر بیماری، دارد.

دشمنی و خصومت بین انسان ها

سگ متوجه می شود که صاحبشان نسبت به افراد دیگر چه حسی دارد. مواد شیمیایی مختلفی در پاسخ به افکار انسانف مانند، ترس، نفرت، دوست نداشتن و… منتشر می شود. و سگ این احساس را از طریق حس بویایی قوی خود، در میابد.

همچنین سگ به وسیله حس بینایی می تواند حرکات و زبان بدن شما را درک کند. و از این طریق نیز احساس شما نسبت به سایرین را بسنجد.

سگ متوجه می شود که صاحبشان نسبت به افراد دیگر چه حسی دارد.
سگ متوجه می شود که صاحبشان نسبت به افراد دیگر چه حسی دارد

در این حالت سگ واکنش های مختلفی نشان می دهد. از جمله پارس کردن و یا جهش به سمت طرف مقابل برای محافظت از شما. به طور کلی سگ ها تمایل زیادی به واکنش نشان دادن در مقابل افرادی که صاحبشان را تهدید می کنند؛ دارند.

بخشندگی

سگ ها می توانند احساس بخشندگی را در یک فرد تشخیص دهند. و درست مانند انسان ها توانایی قضاوت (البته بسیار سطحی تر) درباره اعمال طرف مقابل نسبت به خودشان دارند.

سگ ها بخشندگی شما را درک می کنند

طی دو طمالعه مختلف در دانشگاه میلانف که در آن سگ ها را در موقعیت های اجتماعی مختلف در مقابل انسان قرار می گیرند. مشخص شد سگ ها مفهوم بخشندگی را درک می کنند و در مقابل این عمل پاسخ مثبت می دهند. همانطور که در مقابل موارد منفی، پاسخ منفی می دهند. به طور کلی سگ ها موجوداتی اجتماعی هستند. و انتظار محبت و عدالت متقابل از صاحبان خود دارند.

ترس و استرس

سگ ها ترس و استرس را در وجود انسان احساس می کنند. سگ ها بوی هورمون آدرنالین و کورتیزول را که در مواقع استرس و ترس از بدن انسان ترشح می شود؛ به خوبی حس می کنند. و البته مفهوم ان را نیز به صورت غریزی می دانند.

سگ ها استرس و ترس را در انسان حس می کنند

در این شرایط سگ ها معمولا به کنار شما می آیند. تا از شما حفاظت کرده و استرس و ترس شما را کاهش دهند.

نیت و قصد

سگ ها اغلب اوقات با نگاه کردن به رفتار و عمل شما، نیت شما را برای انجام کار ها تشخیص می دهند. مثلا وقتی آن ها را به سمت حمام می برید؛ می توانند تشخیص دهند که چیزی در انتظارشان است. البته این مورد با توجه به تجارب قبلی ممکن می شود. و به نوعی یادگیری است.

سگ ها و تشخیص قصد و نیت
به همین دلیل است که پس از مدتی همراه سگ خود بودن، باعث می شود او رفتار شما را پیشبینی کند. مثلا وقتی با قیچی به سمت او می آیید می فهمد قرار است موهایش را اصلاح کنید. یا وقتی او را در خیابان با ماشین به سمتی می برید متوجه می شود که قرار است به کلینیک حیوانات برود. و در مقابل این شرایط بسته به خوشایند یا ناخوشایند بودن واکنش نشان می دهد. مثلا ممکن است در مسیر رفتن به کلینیک حیوانات از شیشه اتوموبیل به سمتی خیره شود و حالت غمگین به خود بگیرد.

ایا حیوانات روح دارند ؟

پاسخ: ما وقتی می‌گوییم “روح” یک کلمه است، با معنی واحدی که از آن درک می‌کنیم، اما باید دقت نماییم که روح نیز انواع و اقسام دارد و هر کدام از آنها نیز دارای شدت و ضعف مرتبه هستند، که یا در یک موجود از ضعف به شدت خود می‌رسند و یا در موجودی مراتب آن نسبت به موجودات دیگر ضعیف‌تر و شدیدتر است.

در مثل می‌توانیم به “نور” مثال بزنیم. نور الکتریسته‌ی برق [مثل رعد و برق]، یا نور خورشید، یا نور آتشی که از سوختن چوب ساطع می‌گردد، یا نور آتش از سوختن مواد فسیلی و خلاصه نور سوختن شمع، همه نور است، اما هم متفاوت هستند و هم دارای ضعف و شدت مراتب در تابش. روح نیز همین‌طور است.

انواع روح:

برای “روح” تقسیم‌بندی‌های گوناگونی از منظرهای متفاوت صورت پذیرفته است و بهترین تعاریف که امروزه علم به بخشی از آن دست یافته، همان تعاریف اهل عصمت علیهم السلام می‌باشد.

در روایات تصریح شده است که انسان دارای چهار روح است که عبارتند از: ۱- روح الحیات، ۲- روح القوه (قدرت)، ۳- روح الشهوه، ۴- روح الایمان. البته انبیا و اوصیای الهی، دارای “۵- روح القدس، نیز هستند.

اما در مورد “روح” که تمامی موجودات زنده از آن برخوردارند، امیرالمؤمنین علیه السلام در پاسخ به کمیل، به چند روح تصریح دارند که عبارتند از:

۱- نمو کننده گیاهی / ۲- احساس زندگی / ۳- گویای پاکیزه / ۵- گرد آمده خداپسند

روح حیوانات:

روح: بدیهی است که حیوانات از روح سه روح «حیات، قوه (قدرت) و شهوت» برخوردار می‌باشد و “انسان” می‌تواند به “روح ایمان” نیز زنده و مجهز گردد و برای همین اگر ایمان نیاورد «کَالانعام = مانند چهارپایان» می‌باشد. پس حیوانات نیز روح دارند.

حشر حیوانات:

ملاک حشر، فهم، شعور، اراده و اختیار است که تکالیفی را مترتب می‌کند و تمامی این ویژگی‌ها در حیوانات نیز وجود دارد، اگر چه در مرتبه‌ی پایین‌تر و ضعیف‌تر.

شعور – ما تقسیم‌بندی‌های گوناگونی در مورد حیوانات داریم که از جمله آنها «اهلی و تربیت پذیر – و – غیر اهلی و تربیت ناپذیر»، پس تربیتی پذیری، گروه کثیری از حیوانات، آنان را در مرتبه‌ی بالاتری از شعور قرار می‌دهد، هر چند که غیر اهلی‌ها نیز (روباه، مار و …) هوش و شعور دارند.

اختیار – حیوانات نیز اراده و اختیار دارند، منتهی در مرتبه‌ای بسیار ضعیف. حیوان حتی اگر درنده باشد نیز اختیار می‌کند که حمله کند یا خیر و انتخاب می‌کند که در میان یک گله‌ی انبوه، کدام را شکار کند؟

فهم و علم – حیوانات نیز فهم و حتی علم دارند. علم برخی ساده و تماماً غریزی است، برخی دیگر ابزارسازی نیز می‌کنند، برخی دیگر تقلید می‌کنند، برخی دیگر تربیت پذیر هستند.

احساسات – برخی از حیوانات [به ویژه آنان که زندگی جمعی] دارند، از احساسات قوی‌تر از سایرین نیز برخوردارند. آیا غصه و خرسندی سگ‌ها، یا حتی عزاداری فیل‌ها، یا جانفشانی غزال‌ها برای حفظ فرزند را ندیده‌اید؟ خود را به ببر و پلنگ نشان می‌دهد، به مسیر دیگری می‌رود تا شکارچی را از کره‌اش دور کند!

پس مشاهده می‌شود که تمامی ملزومات “حشر”، با شدت و ضعف مرتبه‌اش، برای حیوانات نیز وجود دارد.

توصیف حیوانات در قرآن کریم:

امت‌هایی مثل انسان: زندگی دسته‌جمعی، مستلزم فهم، شعور، علم و نظم و انضباطی دقیق است، خداوند می‌فرماید آنها نیز مثل شما، امت هستند؛ هر چند که نوع، مرتبه وجودی، کمالات و زندگی جمعی آنها با انسان‌ها متفاوت است:

«وَمَا مِن دَآبَّهٍ فِی الأَرْضِ وَلاَ طَائِرٍ یَطِیرُ بِجَنَاحَیْهِ إِلاَّ أُمَمٌ أَمْثَالُکُم مَّا فَرَّطْنَا فِی الکِتَابِ مِن شَیْءٍ ثُمَّ إِلَى رَبِّهِمْ یُحْشَرُونَ» (الأنعام، ۳۸)

ترجمه: و هیچ جُنبده‏اى در زمین نیست و نه هیچ پرنده‏اى که به دو بال خویش بپرد مگر آنکه گروه‏هایى مانند شمایند- آفریده و روزى خوار-. در کتاب – قرآن یا لوح محفوظ – هیچ چیزى را فروگذار نکرده‏ایم، سپس همه به سوى پروردگارشان برانگیخته و فراهم مى‏شوند.

تسبیح و علم به آن – در قرآن کریم، آیات متعددی در خصوص حیوانات وجود دارد، از دسته‌بندی آنها بر اساس نوع حرکت گرفته تا تسبیح و شعور و علم‌شان به آن تسبیحی که می‌کنند، اگر چه نوع تسبیح آنان با انسان متفاوت است:

«أَلَمْ تَرَ أَنَّ اللَّهَ یُسَبِّحُ لَهُ مَن فِی السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ وَالطَّیْرُ صَافَّاتٍ کُلٌّ قَدْ عَلِمَ صَلَاتَهُ وَتَسْبِیحَهُ وَاللَّهُ عَلِیمٌ بِمَا یَفْعَلُونَ» (النّور، ۴۱)

ترجمه: آیا ندانسته‏اى که هر که [و هر چه‏] در آسمانها و زمین است براى خدا تسبیح مى‏گویند، و پرندگان [نیز] در حالى که در آسمان پر گشوده‏اند [تسبیح او مى‏گویند]؟ همه ستایش و نیایش خود را مى‏دانند، و خدا به آنچه مى‏کنند داناست.

نطق و سخن گفتن: نطق و سخن گفتن نیز مستلزم برخورداری از شعور و نیز اراده و انتخاب در گفتن است، و حیوانات دارند (هر چند که مرتبه‌ی آن نازل‌تر از انسان است). زمانی که خداوند متعال در کلام وحی تصریح نمود که “مور”ها با یک دیگر سخن گفتند، یا هُدهُد خبر آورد، یا سلیمان “منطق الطیر” داشت، به نظر برخی عجیب و حتی قصه و حکایت آمد، اما امروزه علم کشف کرده است که حیوانات نیز سخن می‌گویند و دانشمندان در تلاش هستند تا کلام (منطق) آنها را یاد بگیرند تا بتوانند ارتباط بیشتری با آنان برقرار کنند.

«وَوَرِثَ سُلَیْمَانُ دَاوُودَ وَقَالَ یَا أَیُّهَا النَّاسُ عُلِّمْنَا مَنطِقَ الطَّیْرِ وَأُوتِینَا مِن کُلِّ شَیْءٍ إِنَّ هَذَا لَهُوَ الْفَضْلُ الْمُبِینُ» (النّمل، ۱۶)

ترجمه: و سلیمان از داوود میراث یافت و گفت: «اى مردم، ما زبان پرندگان را تعلیم یافته‏ایم و از هر چیزى به ما داده شده است. راستى که این همان امتیاز آشکار است.»

حشر حیوانات:

پس نه تنها موارد فوق حاکی از “ایجاب حشر حیوانات” می‌باشد، بلکه خداوند متعال در برخی از آیات تصریح به حشر حیوانات کرده‌ است، حتی حیوانات وحشی که به ظاهر شعور ندارند و تربیت پذیر نیز نمی‌باشند. به عنوان مثال فرمود:

*- «وَمَا مِن دَآبَّهٍ فِی الأَرْضِ وَلاَ طَائِرٍ یَطِیرُ بِجَنَاحَیْهِ إِلاَّ أُمَمٌ أَمْثَالُکُم مَّا فَرَّطْنَا فِی الکِتَابِ مِن شَیْءٍ ثُمَّ إِلَى رَبِّهِمْ یُحْشَرُونَ» (الأنعام، ۳۸)

ترجمه: و هیچ جُنبده‏اى در زمین نیست و نه هیچ پرنده‏اى که به دو بال خویش بپرد مگر آنکه گروه‏هایى مانند شمایند- آفریده و روزى خوار-. در کتاب – قرآن یا لوح محفوظ – هیچ چیزى را فروگذار نکرده‏ایم، سپس همه به سوى پروردگارشان برانگیخته و فراهم مى‏شوند.

«وَإِذَا الْوُحُوشُ حُشِرَتْ» (التکویر، ۵)

ترجمه: و آن گاه که همه حیوانات وحشى محشور شوند.

نتیجه:

با توجه به مطالب فوق و آیات مربوطه، مشخص گردید که همه جنبدگان و از جمله حیوانات روح دارند و محشور می‌شود، هر چند که حشر آنها مانند انسان نیست، چرا که از قوای لازمه عقل، شعور، اختیار و بالتبع تکلیف، به حد انسان برخوردار نمی‌باشند. اما در خصوص این که حشر آنان چگونه است، و پس از حشر چه اتفاقی برایشان می‌افتد، اطلاعات دقیقی از قرآن و احادیث در اختیار نداریم. الله اعلم.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *