فدراسیون جهانی سگ (FCI) مؤسسه بین المللی امور سگ ایران( IKC)
تاریخچه IRAN KENNEL CLUB
از
باشگاه پرورش وتربیت آرساس
مرکز امور سگ ایران
سازمان بین المللی امور سگ ایران
تا
مؤسسه بین المللی امور سگ ایران

اینجانب سعید پوراسماعیل بنیانگذار مؤسسه بین المللی امور سگ ایران، بدلیل علاقه فراوان به حیوانات خصوصا سگها که دارای توانمندی های زیادی جهت کمک به انسان ها می باشد، لازم دانستم قسمتی از خصوصیات منحصر به فرد این حیوان را برای علاقه مندان به شرح ذیل عنوان نمایم:

سگها دارای ۵ حس مشابه با انسان ها هستند که درجه های این احساسات در این حیوان و انسان بسیار متفاوت است.

 بینایی: سگها می توانند نور و حرکت را بهتر از انسان ها ببینند. در شبکه چشم آنها، سلولهای خاص که Rod (میله) نامیده می شود وجود دارند. این میله ها در شبکه چشم این حیوان، نور را جمع می کنند. بنابراین سگها در شب هم دید بهتری دارند. لایه ای روی چشم سگ وجود دارد که tapetumlucidum نامیده می شود و دریافت نور را افزایش میدهد. این لایه مؤثر روی چشم، یک درخشش آبی یا سبز به چشم های سگ می دهد. وقتی که نوری (مثل چراغ یک ماشین در حال عبور) شب هنگام به چشم های سگ برخورد میکند ، باعث درخشش چشم سگ می شود .برخلاف تصور عموم، سگ ها به طور کلی کور رنگی ندارند. یکی از ویژگی های منحصر به فرد چشم سگ، پلک سوم آن است. این پلک اضافی به رنگ صورتی مایل به سفید است و زیر دیگر پلک ها یافت می شود. پلک سوم هنگامی که چشم نیاز به محافظت بیشتری برای مثال در مقابل خراشیدگی یا التهاب و احتراق دارد، امتداد پیدا می کند .

شنوایی: کانال های شنوایی گوش سگ بسیار قوی تر از گوش انسان ها است و شرایط بهتری را برای انتقال صدا به پرده گوش سگ بوجود می آورد. میانگین قدرت شنوایی سگ ۴ برابر میانگین شنوایی انسان است و شامل صداهایی با فرکانس بالاتر است که توسط گوش انسان شنیده نمی شود. سگها در تشخیص مسیر صدا هم بسیار قوی هستند و این تطبیق برای شکار کمک زیادی به آنها می کند.

بو و مزه: سگها حس بویایی بالقوه ای دارند و این قدرت بویایی میلیون ها برابر بیشتر از قدرت بویایی انسانها است. آنها می توانند بوهای خیلی ضعیفی که کاملا با هم متفاوت هستند را نیز به خوبی تشخیص دهند. به همین خاطر است که سگ ها قادر به بو کردن مواد مخدر و مواد منفجره در فرودگاه ها هستند. همچنین در جستجوی یافتن افراد قربانی در حوادث (شامل جستجو برای یافتن افرادی که در آبهای عمیق غرق شده اند و ردیابی مجرمان از طریق رد بوی باقی مانده از آنها و …) نقش بسیار پر رنگی دارند . مرکز بویایی در سگها ۴۰ برابر قوی تر از انسان ها است. سگ ها اندامی را در سقف دهانشان دارند که به آنها اجازه می دهد بوهای خاصی را مزه کنند. حس بویایی و چشایی در سگها بسیار شبیه به انسانها است.

حرکت/ جنبش: ماهیچه ها، تاندون، مفصل و رباط عضلانی سگ ها و انسانها مشابه هستند. تمام ۴ دست و پای سگ برای حرکت استفاده می شوند. برای یک پیاده روی آرام و یا باحداکثر سرعت دویدن.

سگ ها از جهات بسیاری مانند اسب ها می دوند و چهار حرکت مشابه دارند شامل: راه رفتن، یورتمه، چهارنعل و تاخت و تاز. بعضی از استخوانهای سگ قابل مقایسه با استخوان های بلند دستها و پاهای انسانها است. بسیاری از سگ ها می توانند شنا کنند. اگرچه بعضی از نژادها به طور خاصی برای شنا کردن پرورش داده شده اند (برای مثال سگهای مخصوص شکار) این سگها بهتر از بقیه سگها شنا می کنند.

 

با شناخت از توانایی این حیوان و با علم به اینکه سگ تنها حیوانی است که با رشد و توسعه تکنولوژی جایگزینی برای او پیدا نشده و بر وسعت کاربرد آن افزوده شده است. درسال ۱۳۸۰ با  احداث باشگاه پرورش و تربیت سگ آرساس به منظور تولید، پرورش و تربیت سگ های حرفه ای با کیفیت بالا و استاندارد با هدف تأمین سگ های حرفه ای جهت ارگانهای دولتی و بخش خصوصی و صادرات آنها و سازماندهی امور سگ در ایران و اقدام به وارد نمودن بهترین نژاد سگ ها نمودم.

در سال ۱۳۸۹ موفق به اخذ پروانه بهره برداری به شماره ۴۳۵۷۴/۴/۱۵ با کد شناسایی ۲۶۶۳-۱۵-۰۵-۱۶-۶۸-۲ از سازمان جهاد کشاورزی استان قزوین و پروانه بهداشتی به شماره ۲۰۱۴/پ۹۳/الف با کد بهداشتی ۲۶۸۱۶۰۳۲۷۰۵۸۵ از سازمان نظام دامپزشکی استان قزوین گردید که هر ساله مطابق قوانین تمدید می شود. همچنین با درخواست از نظام صنفی کشاورزی استان قزوین موفق به اخذ پروانه فعالیت به شماره ۲۴۸۲/۰۵/۲۸و شماره ثبت نظام صنفی ۱۴۰۰۰۲۷۰۰۶۵ گردید.

باشگاه آرساس (آرساس نام قدیم شهر قزوین با حصار باستانی) :

چشم انداز باشگاه آرساس : تبدیل شدن به یک باشگاه برتر در زمینه تولید، آموزش و پرورش سگ های کار

اهداف باشگاه : تولید و پرورش از سگ هایی با بهترین شجره نامه های دنیا

ایجاد شرایط نگهداری و آموزش در حد استاندارد های جهانی جهت سگ های تولید شده در آرساس

تربیت سگ ها به منظور استفاده کاری: آرساس تنها باشگاهی است که موفق به اخذ گواهی نامه ثبت علامت (لوگو) به شماره ۰۰۳۵۶۷الف/ ۹۰ با طبقه بندی بین المللی تبلیغات ، صادرات ، خرید و فروش ، پرورش و تربیت سگ به منظور استفاده کاری گردیده است.

 این باشگاه با رعایت قوانین و مقرارت کشوری و استاندارد های بین المللی موفق به ثبت جهانی گردید .و لینک ثبت شده در FCI جهت مشاهده http://fci.be/en/affixes

فدراسیون جهانی سگ (FCI )اولین فدراسیون حیوانات است که در ماه مِی سال ۱۹۱۱ میلادی با هدف ارتقاء و حمایت از سگ های اصیل تشکیل و ملیت هایی که FCI را تشکیل دادند عبارتند از: آلمان ، استرالیا ، فرانسه ، هلند و بلژیک

در حال حاضر ۹۹ کشور عضو دارد و مقر آن در کشور بلژیک می باشد.

تعداد نژادهاى ثبت شده در این فدراسیون ۳۶۷ نژاد(قطعی وموقت) در ۱۰ گروه است.

این فدراسیون دارای بخشهای : اروپا ، آمریکا و کارائیب ، آسیا ، اقیانوسیه که در سال ۲۰۱۹ آفریقا نیز به این بخش اضافه شده است.

باشگاه آرساس از سال ۲۰۱۰ میلادی با ارسال درخواست عضویت به فدراسیون جهانی سگ ( FCI ) و با دعوت فدراسیون برای آشنایی بیشتر در کلیه نشست های بخش آسیا ، اقیانوسیه فدراسیون با نام مرکز امور سگ ایران شرکت نمود:

 • بانکوک تایلند،۲۰۱۰نژادهای داخلی تایلند (مثل ریدج بک تایلندی و…)و نژادهای خارجی

       زیر نظر FCI و AKU( نماینده بخش آسیا و اقیانوسیه وقت به ریاست ژاپن)

درسال ۱۳۹۰ گواهی نامه ثبت علامت (لوگو) ایران کنل کلاب  به شماره ۰۵۸۲۵۱الف /۸۹ در سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ثبت گردیده و با توجه به ترجمه رسمی لوگو، به عنوان سازمان بین المللی امور سگ ایران به فعالیت خود ادامه داد.

ادامه حضور در مجامع بین المللی و همکاری

 • مانیل فیلیپین،۲۰۱۲ ، نشست و مسابقات نژادشناسی و تشخیص رفتاری بخش آسیا و اقیانوسیه به مدیریت

AKU مسئول وقت بخش آسیا و اقیانوسیه

 • اوتی هند۲۰۱۳ ، نشست و مسابقات نژادشناسی و تشخیص رفتاری بخش آسیا و اقیانوسیه

به مدیریت AKU که پس از رأی گیری در همین نشست، بخش آسیا و اقیانوسیه به ریاست فیلیپین جایگزین AKU شد.

 • نورنبرگ آلمان ۲۰۱۴، نشست و مسابقات جهانی تخصصی ژرمن شپرد

 • توکیو ژاپن، ۲۰۱۴ ، نشست و مسابقات نژادشناسی و تشخیص رفتاری بخش آسیا و اقیانوسیه با مدیریت این

بخش FCI به ریاست فیلیپین در نشست بخش آسیا واقیانوسیه سال ۲۰۱۴ در کشور ژاپن ایران کنل کلاب به عضویت AKU درآمد

 • نورنبرگ آلمان،نشست و مسابقات جهانی ژرمن شپرد ۲۰۱۵

 •   تایوان ۲۰۱۵ ، نشست و مسابقات نژادشناسی و تشخیص رفتاری آسیا و اقیانوسیه که با مدیریت این بخش FCI به ریاست فیلیپین انجام شد.

 • میلان ایتالیا ۲۰۱۵ ، نشست و مسابقات جهانی نژادشناسی و تشخیص رفتاری که در همین نشست ایران به عضویت فدراسیون جهانی سگ در آمد.

در نشست و مسابقات جهانی شهر میلان ایتالیا در سال ۲۰۱۵  (19 خرداد ۱۳۹۴) پس از ۵ سال نظارت مستمر کارشناسان بین المللى با عضویت ایران کنل کلاب در فدراسیون جهانی سگ (FCI) موافقت و ایران به عنوان عضو قراردادی به عنوان نمایندگی فدراسیون جهانی سگ نائل و به فعالیت خود ادامه داد.

نمایندگی بعنوان گیرنده اطلاعات حاصل از پژوهش و تحقیق مراکز تحقیقاتی فدراسیون جهانی سگ و با استفاده از دانش اعضاء شورای سیاست گذاری ، بومی سازی و در اختیار ارگان های ذیربط قرار می گیرد.

در تمام دنیا اداره امور سگ توسط کنل کلاب ها انجام می گردد که از لحاظ لغوی کنل به معنی لانه سگ و کلاب به معنی باشگاه می باشد. ولی وقتی که در کنار هم قرار می گیرند مفهومش سازماندهی امور سگ است. برای مثال ژاپن کنل کلاب یعنی سازمان امور سگ یا موسسه امور سگ در ژاپن و برای ایران با نام ایران کنل کلاب به ثبت رسیده و این ایران کنل کلاب می بایست اطلاعات به روز سازماندهی و مدیریت بحث سگ را در همه زمینه ها از حداقل سگ های پرسه زن و ولگرد تا حداکثر سگ های حرفه ای و کاربردی در کشور ارائه نماید.

سازمان های جهانی و ملی سگ در دنیا عبارتند از:FCI (Federation cynologique International) فدراسیون جهانی سگ و کلمه cynologiqueکلمه فرانسوی بوده به معنی امور یا کار سگ است. فدراسیون جهانی سگ دارای ۲۶ کمیته که ۲۴ کمیته آن توسط هیئت مدیره انتخاب و دوکمیته اجباری ،یکی کمیته علمی دیگری کمیته استانداردسازی نژادی است.

 WUSV کلاب سگ ژرمن شپهرد جهان که مقررش درآلمان است.

The Asia,Africa&Oceania Section بخش آسیا ، آفریقا و اقیانوسیه فدراسیون جهانی FCI  است که ایران نیز در آن بخش قرار دارد . ریاست بخش آسیا ، آفریقا و اقیانوسیه درحال حاضر با کشور فیلیپین می باشد.

با توجه به قوانین  FCI عضویت در فدراسیون جهانی سگ از سه طریق امکان پذیر بوده که شامل:

 • عضویت به عنوان نهاد دولتی کشور مانند روسیه که نمایندگی این کشور فدراسیون دولتی است.

 • عضویت از طریق تاسیس باشگاه یا همان کنل کلاب مانند کشور آذربایجان

 • عضویت از طریق تاسیس مؤسسه غیر تجاری ثبت شده در کشور متقاضی مانند کشور ژاپن

حسب مقررات اغلب کشورها و همچنین کشور عزیز ایران فعالیت در عرصه خدمات با تأسیس مؤسسه غیر تجاری امکان پذیر گردید. لذا اقدام به تأسیس موسسه همراهان حرفه ای ایرانیان نموده :

مؤسسه همراهان حرفه ای ایرانیان در تاریخ ۱۳۹۶/۰۴/۳۱ به شماره ثبت ۸۲۳ و شناسه ملی ۱۴۰۰۶۹۲۳۸۴۱ در روزنامه رسمی مورخ ۱۳۶۹/۰۵/۱۸ ثبت و امضاء دفاتر تکمیل و به اطلاع عموم اعلام گردید.

حسب روزنامه رسمی موضوع مؤسسه بشرح ذیل می باشد:

الف : اعزام نیروهای متخصص و سگ ها جهت شرکت در مسابقات و میادین داخلی وبین المللی

ب: برگزاری و شرکت در رکورد گیری های نژادی و تست های تربیتی داخلی و بین المللی

ج: انجام تمامی امور مربوط به سگ ها با همکاری سازمان های ذیربط داخلی و بین المللی

ه: انجام تمامی امور مربوط به سگ های ژرمن شپهرد در سازمان جهانی ژرمن شپرد

براساس اعلام روزنامه مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره آقای سعید پور اسماعیل می باشند.

با توجه به آگهی ثبت انتقال علامت تجاری  به شماره روزنامه ۲۱۳۹۰ کالا و خدمات و طبقه بندی بین المللی در دریف های ۳۱ ،۴۴ ،۳۵علامت ثبت شده نیز شامل:

امور مربوط به سگ ها و انجام تست های لازم جهت تشخیص کیفیت نژادی، تربیتی و همچنین صادرات و ثبت سگ و اعزام جهت مسابقات نیز به موضوع مؤسسه اضافه گردیده است.

با توجه به مدارک نمایندگی فدراسیون جهانی سگ در ایران، مؤسسه بین المللی امور سگ ایران است که کمپانین در لوگوی این مؤسسه به معنی همراهان است و در اصل سگ حیوان همراه، گله، پلیس و…می باشد.

لذا مؤسسه بین المللی امور سگ ایران در راستای حفظ و صیانت از برند خود اعلام می دارد استفاده اشخاص حقیقی و حقوقی از نام و آرم این مؤسسه به عنوان شریک تجاری یا حامی در هر گونه فعالیت اقتصادی یا تبلیغاتی منوط به کسب مجوز کتبی از موسسه است و استفاده بدون مجوز از نام و آرم فوق پیگرد حقوقی خواهد داشت.

شعار مؤسسه  :

ما و ذینفعان باهم رشد می کنیم

چشم اندازمؤسسه:

مؤسسه بین المللی امور سگ ایران مؤسسه ایست پویا در جهت رفاه و سلامت انسان ها و سگها در بکار گیری توان کاربردی این حیوان.

اهداف مؤسسه :

سازماندهی و کنترل سگ های کشور و نیروی انسانی متخصص در تمامی زمینه های مربوط

پرورش و تربیت سگ سالم با بهره وری بالاتر جهت رفع نیاز انسان

آموزش نیروی انسانی ماهر برای بکارگیری توان سگ

ارزش ها :

تعهد به تعالی ، خلاقیت و نوآوری، نظم و انضباط ، مسئولیت‌پذیری ، ارتقاء دانش حرفه ای

التزام به محرمانگی اطلاعات ، اعتماد و صداقت ، کار تیمی ،وجدان کاری و پاسخ‌گویی

مأموریت مؤسسه :

شناسایی سگ ایرانی و اصلاح نژاد آن و معرفی به جامعه بین المللی به عنوان سرمایه ژنیتیک کشور با ارزآوری و اشتغال زایی و افزایش تولید ناخالص کشور.

ثبت سگ های خالص و اصیل کشور به همراه صدور گواهی و شجره نامه جهت جلوگیری از تولید سگ های دورگه و نامرغوب( که باعث کاهش سگ های ولگرد و عدم انتشار بیماری توسط آنان خواهد شد).

ثبت مشخصات مراکز نگهداری سگ و تایید نام آن ها که به عنوان شناسه فامیلی سگ های تولیدی آن مرکز به دنیا معرفی می شود.

ثبت سگ های بلاصاحب و نگهداری آمار آنها بمنظور حمایت و جلوگیری از کشتار آنها

ارائه ترویج الگوی ایرانی و اسلامی استفاده از سگ ها

 ترویج استفاده کاری ازسگ ها و کمک گرفتن از آنها برای امور مختلف

برگزاری مسابقات بمنظور ارتقاء سطح کاری سگ های موجود در کشور

آموزش نیروی انسانی و کمک به ارگان های ذیربط جهت کارایی بهتر از این حیوان

همکاری با فدراسیون جهانی سگ (FCI)، سایر مراجع ذیصلاح خارجی و داخلی و انجام امور طبق استانداردهای جهانی

برگزاری کلاس های نژاد شناسی و مربیگری با همکاری داوران و مربیان بین المللی

همکاری با مراکز دامی ، دامپزشکی ، پرورش ، تربیت و نگهداری سگ در کشور

مشاوره و راهنمایی متقاضیان اخذ پروانه نگهداری سگ از ارگان های مربوطه

تعیین سگ های منتخب داخلی و شرکت دادن آنها در مسابقات بین المللی بمنظور تقویت داشته های ژنیتیکی این گونه

ارائه مشاوره به تمامی بخش های دولتی و خصوصی دست اندرکار سگ ها برای استفاده از متد روز دنیا