sp.irankc@gmail.com

ارتباط با ما

09120273029

تماس بگیرید

بلژین شپهرد

بلژین شپهرد

استاندارد سگ گله بلژیکی :

کشور منشاء : بلژیک

شماره استاندارد FCI : پانزده ، ۱۵

نوع بهره دهی : اصولا سگ گله گوسفند است ولی امروزه به عنوان یک سگ کار ( نگهبان – دفاع – ردیابی و غیره ) و چند منظوره به خدمت گرفته می شود.

تقسیم بندی FCI : گروه یک ، سگ گله گاو و گوسفند ، بخش یک – سگ گله گوسفند

بلژین شپهرد که به نام Chien de Berger Belge هم شناخته می شود یکی از نژادهای گروه اول تقسیم بندی FCI بوده که با چهار واریته ی متفاوت مورد توجه و دقت واقع می شود. سگهای این نژاد عموما از نظر پوشش بدن و شکل و رنگ آن از هم جدا می شوند و هر واریته به شکل جداگانه مورد ارزیابی و قضاوت واقع می گردد. از چهار واریته موجود این نژادها تنها دو واریته ی مالینویز ( Malinois ) و ترورن ( Tervueren ) در ایران مورد توجه بوده و در برخی موارد توسط موسسات نظامی و انتظامی مورد استفاده واقع می شوند.

ظاهر عمومی :

بلژین شپهرد سگی با خصوصیات وراتثی و جثه ای متوسط و نسبتا موزون و ترکیبی از قدرت و زیبایی است با عضلاتی خشک و قوی که ترکیبی از یک چهار ضلعی را نمایش می دهد. این سگ مقاوم و عادت به زندگی در هوای آزاد داشته و در برابر تغییرات جوی نواحی مختلف آب و هوایی بلژیک مقاومت فراوان دارد. سگ گله بلژیکی توازن ظاهری داشته و سر را بالا نگه می دارد و این حالت ظاهری قدرتمند و زیبا به حیوان می بخشد و این از خصوصیات برگزیده نژادهای کار است که به سگهای بلژیکی نیز به ارث رسیده است. سگ گله بلژیکی اصولا بدون تماس فیزیکی با مربی و پرورش دهنده خود و در حالت طبیعی ( آزاد ) ارزیابی و داوری می شود.

خصوصیات مهم :

سگ گله بلژیکی تناسبی چهار گوش داشته و عمق سینه تا سطح آرنج ( بازو ) امتداد دارد طول پوزه برابر نصف طول سر یا کمی بلندتر از آن است.

خصوصیات رفتاری و اخلاقی :

سگ گله بلژیکی سگی فعال و هوشیار ، سرشار از انرژی و همیشه آماده جست و خیز بوده و دارای مهارت ذاتی نگهبانی از گله و هم چنین توانایی های قابل توجه یک سگ نگهبان است. این سگ بی تردید سرسخت و لجوج و مشتاق محافظت از صاحب خود می باشد و در مجموع این خصوصیات ضروری از این نژاد سگی با کیفیت در امور گله داری ، نگهبانی ، دفاع وکار می سازد. سر زندگی ، هوشیاری و طبیعت مطمئن این حیوان بدون نشانی از ترس و تهاجم در شکل ظاهر و وضع بدنی او کاملا مشهود بوده و غرور حیوان از برق چشمانش قابل تشخیص است. وقتی این نژاد مورد ارزیابی و قضاوت قرار می گیرد داور می باید به رفتار بدون ترس و آرامش حیوان توجه نماید.

دیدگاه خود را ثبت کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *